Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co można robić na Bali?

5 kwietnia 2017

Bali należy do jednej z najbardziej popularnych wysp w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zamieszkuje ją ponad trzy miliony ludzi i od wielu lat należy do głównego ośrodka turystycznego w Indonezji. Nietrudno zgadnąć, że mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki i cała wyspa naszpikowana jest różnego rodzaju atrakcjami i ciekawymi punktami do zwiedzania. Oprócz rajskich plaż, bogatych kurortów i kompleksów, ma do zaoferowania znacznie więcej - wyjątkową kulturę, świątynie, pałace, wulkany, pola ryżowe i niespotykaną nigdzie indziej roślinność.

Skąd się wzięli ludzie na Bali?

Ponad pięć tysięcy lat temu na Bali sprowadzili się osadnicy, a kultura rozkwitła około 800 roku przed naszą erą. Długie lata Bali spędziła pod rządami Jawajczyków, a w okresie kolonializmu - Holendrów, Francuzów i Brytyjczyków, przy czym w 1909 roku została podbita przez Holendrów. Za Holendrami przypłynęli pierwsi turyści, zachęceni egzotyczną kulturą. Wszystko zmieniło się po drugiej wojnie światowej, kiedy Balijczycy przyjęli rządy Dżakarty (stolicy Indonezji), po tym, jak z wyspy uciekli Holendrzy.

Balijczycy są bardzo religijni

Na Bali wyznaje się specyficzną odmianę hinduizmu (zmieszanego z rodzimymi wierzeniami i rytuałami). Mieszkańcy tej wyspy uchodzą za bardzo religijnych, a swoim wierzeniom oddają się każdego dnia poprzez różnego rodzaju rytuały - które są niesamowicie ciekawe dla przypadkowego obserwatora i zagranicznego gościa. Na szczególną uwagę zasługuje ceremonia rytualnej kremacji, aczkolwiek trzeba mieć sporo szczęścia, żeby ją zobaczyć.

Co robić na Bali?

Ze względu na religijność mieszkańców Bali, podczas swoich wycieczek nie można pominąć zwiedzania pięknych świątyń. Niektórzy mówią, że na Bali poza kurortami nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc, ale wszystko zależy od nastawienia. Dobrze jest porozmawiać z jakimiś lokalnymi ludźmi o tym, co warto zobaczyć - i znaleźć czas na to, by udać się w mniej oczywiste i turystyczne miejsca. Poza tym nie zapominajmy o jednej z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie można robić w obcym nam kraju - a mowa tu o odkrywaniu lokalnej kuchni. Balijczycy są mistrzami kuchni, potrafią skomponować naprawdę świetne potrawy, które zaskoczą nas swoją różnorodnością. Do popularnych dań należy np. grillowany szaszłyk z kurczaka w sosie orzechowym czy ostre zupy z krewetek. Ale nawet jeśli nie przepadasz za lokalną kuchnią, na Bali znajdziesz restauracje oferujące kuchnie z całego świata, a nawet całkiem niezłe pizzerie.