Trwa ładowanie proszę czekać ...

Indonezja: Bali

5 kwietnia 2017

Należąca do archipelagu Małych Wysp Sundajskich, Bali, jest jedną z najpopularniejszych wysp w całej Indonezji, chociaż ta, jak wiadomo, leży na ponad kilkunastu tysiącach wysp i wysepek. Historia Bali jest dosyć burzliwa, a sama wyspa po drugiej wojnie światowej uznała Dżakartę jako organ władzy, ale wcześniej walczyli o nią Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy. Mamy więc do czynienia z obszarem, który w swojej historii również ma okres walki o swoją niepodległość.

Specyfika Bali

Jako że Indonezja jest państwem silnie zróżnicowanym pod praktycznie każdym względem - religijnym, etnicznym, językowym - Bali posiada swój indywidualny koloryt. Przede wszystkim, w odróżnieniu od Indonezji, w której religią wiodącą jest islam, Balijczycy wyznają mieszankę hinduizmu z wierzeniami i tradycjami lokalnymi. Poza tym są bardzo religijni i obrzędy oraz rytuały religijne towarzyszą im każdego dnia. Nietrudno się domyślić, że dla zagranicznego gościa obserwowanie jakiegoś z rytuałów może być niezwykłym doświadczeniem.

Wyspa świątyń

W związku z tym o Bali mówi się, że jest wyspą świątyń. Największa na wyspie świątynia hinduistyczna to Pura Besakih, która została wybudowana u podnóża wulkanu Gunung Agnung, natomiast jedna z najważniejszych świątyń, czyli Pura Tanah Lot, powstała w XVI wieku, a mówi się o niej, że należy do świątyń wodnych (podczas przypływu ma się wrażenie, że zbudowano ją na oddzielnej malutkiej wysepce). Największą świątynią irygacyjną, umieszczoną na jeziorze wypełniającym krater wygasłego wulkanu Beratan - Pura Ulun Danu Beratan, można zwiedzać, ale tylko pod warunkiem, że zakryje się ramiona. Faktem jest, że pomimo mnogości świątyń na Bali, nie do wszystkich wpuszczani są turyści, a do niektórych wstęp jest udostępniony jedynie częściowo.

Kraj wulkanów

Indonezja to także państwo wulkanów. Trzeba tam pojechać chociażby ze względu na możliwość podziwiania niesamowitej fauny i flory oraz terenów wulkanicznych. I na Bali nie brakuje wulkanów - można się wybrać na wspinaczkę na dwa najwyższe wulkany, to znaczy: na Gunung Agung (3142 m. n. p. m.) oraz Gunung Batur (1717 m. n. p. m). Takie doświadczenie na pewno będzie niezapomniane, a widoki, jakie będzie nam dane zobaczyć ze szczytów są przepiękne. Nieopodal wulkanów znajduje się również całkiem sporo gorących źródeł, w których można się zrelaksować po wyczerpującej wycieczce.