Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czego trzeba spróbować na Bali?

5 kwietnia 2017

Nie od dziś wiadomo, że indonezyjska kuchnia jest po prostu rewelacyjna! Trzeba jednak mieć w świadomości, że cała Indonezja jest silnie zróżnicowanym kulturowo państwem - zaczynając od tego, że położona jest na ponad 18 tysiącach wysp i wysepek, z czego jedynie 6000 tysięcy zamieszkują ludzie, a reszta pozostaje bezludna - przez różnorodność etniczną, językową i religijną - kończąc na kuchni! Dzisiaj zajmiemy się głównie kuchnią Balijczyków, którzy potrafią stworzyć naprawdę zachwycające kompozycje.

Kuchnia przyjazna portfelowi

To kolejny plus do tego, by wybrać się w podróż w tym kierunku. Na Bali możemy jeść za małe pieniądze, nawet w luksusowych restauracjach. Dużą popularnością cieszą się tzw. 'warungi', o których w polskich warunkach powiedzielibyśmy, że są jak mleczne bary. Podróżni są zachwyceni jakością potraw, jakie się tam serwuje, nie ma również problemu ze znalezieniem takiego miejsca, nawet, jeśli wybrałeś się w bardzo odległe rejony.

Co trzeba zjeść na Bali?

Turyści kochają 'sate ayam', czyli szaszłyki z kurczaka w sosie orzechowym. To dosyć popularne danie, które serwuje się w różnego rodzaju lokalach, od ulicznych straganów, po luksusowe restauracje. Jak się je przyrządza? Otóż Balijczycy grillują je na specjalnie do tego przeznaczonym grillu, dla którego za podpałkę służą łupiny kokosa, co nadaje unikalny aromat. Oczywiście wersja z kurczakiem to tylko jedna z wielu opcji - można znaleźć grillowane kawałki wieprzowiny czy owoców morza w sosie orzechowym. Coś, czego koniecznie trzeba spróbować.
Kolejną potrawą jest ryż z różnymi dodatkami, który nazywa się 'nasi campur'. Mniej więcej wygląda to tak, jakby na jednym wielkim talerzu położono wiele mini-dań. I przy tej potrawie możemy zdecydować się na różne opcje smakowe, np. z kurczakiem, tofu, wieprzowiną, krewetkami lub innymi owocami morza.

Inne potrawy

Na Bali z lokalnej kuchni możemy jeszcze delektować się, na przykład, 'soto ayam', czyli zupą z kurczakiem, noodlami, jajkiem, kiełkami i doprawioną kurkumą oraz trawą cytrynową. Co z wegetarianami na Bali? Mamy dla nich dobrą wiadomość, ponieważ restauracje i okoliczne bary są przygotowane na przybyłych wegetarian i prawie każde serwowane danie ma swoją opcję vegge lub nawet vegan! Poza tym, jeśli naprawdę nie lubicie próbować lokalnej kuchni, na Bali znajdują się restauracje z kuchniami z całego świata, w tym również burgerami czy pizzą. I jakkolwiek byłaby wielka szkoda na tak pięknej i egzotycznej wyspie zajadać się hot dogiem, wybór należy do ciebie.