Trwa ładowanie proszę czekać ...

Specjały kuchni tajskiej

5 kwietnia 2017

Tajlandia to dla nas bardzo egzotyczny kraj, który kusi nas swoim kolorytem, pięknem i zjawiskowością. Ich kultura oparta jest na dwóch zasadach filozofii życia, czyli przyjemności i harmonii, co ma swoje odzwierciedlenie we wszystkich sferach życia, w tym w kuchni tajskiej. Ale to nie wszystko - istotny wpływ na rozwój Krainy Uśmiechów mają sąsiadujące kraje, czyli Chiny, Laos, Birma oraz Indie - co czyni kuchnię tajską niesamowitą mieszanką i nietypowymi zasadami sztuki kulinarnej.

Lokalna kuchnia tajska

Pomimo tego, że na kuchnię tajską oddziaływały również inne kultury, Tajowie wykształcili swoje własne zasady komponowania posiłków i przyprawiania. Do głównej zasady należy zasada pięciu smaków, według której powstaje zdecydowana większość tajskich posiłków. Polega ona na idealnej harmonii pomiędzy ostrością, słodyczą, goryczą, kwaśnością i słonością i jest nawiązaniem do zasady harmonii wyznawanej przez Tajów, a która ma gwarantować spełnione życie.

Specyfika kuchni tajskiej

Podobnie jak kultura Tajska, kuchnia również jest zróżnicowana pod względem produktów używanych w danych regionach. Dzieli się ją na kuchnię północną, północno-wschodnią, południową i centralną. Na przykład w regionie południowym najczęściej używa się mleka kokosowego i owoców morza, a na północy - mięsa wieprzowego (doprawianego bardzo łagodnie) i warzyw. Najwięcej ostrych przypraw używają mieszkańcy północnego-wschodu, którzy dodają mnóstwo chilii i wyrazistych przypraw do swoich posiłków. Z tego regionu wywodzi się dosyć znana na całym świecie larb, czyli pikantna sałatka z mięsem, cebulą, chili oraz tom saep - pikantno-kwaśna zupa.

Ryż

Jest serwowany do każdego dania, niezależnie od regionu. W Tajlandii najpopularniejszym gatunkiem ryżu jest delikatny ryż jaśminowy, który wydziela przyjemny aromat. Do ryżu dodaje się przeróżne składniki, które doprawia się ziołami (suszonymi, mielonymi bądź świeżymi) i przyprawami. To własnie dzięki umiejętnemu doprawieniu dania zachowują zasadę pięciu smaków, a co więcej, stają się intensywniejsze w smaku, kolorze, zapachu i mocno oddziałują na nasze zmysły. Kuchnia tajska uchodzi również za bardzo zdrową, więc nie trzeba się obawiać dodatkowych kilogramów, nawet przy częstym jej spożywaniu.

Tania

Nietrudno się domyślić, że Tajowie cenią sobie również niskie koszty wytwarzania jedzenia. Wszystkie składniki, których używają, są zazwyczaj sezonowe i łatwo dostępne, dlatego w Tajlandii wyżywienie się jest znacznie tańsze niż w Europie.